Ciklopai, "seserystės simfonija" ir moterys-kuprinės | Rick Owens 2016 SS
Vienos kontraversiškiausių ir daugiausiai krizenimų sulaukusios kolekcijos apžvalga, tikroji reikšmė ir itin svarbi, vizualiai išreikšta, bendrystės žinutė.
Turbūt viena kontraversiškiausių ir daugiausiai krizenimų sulaukus kolekcija. „Čia ne mada“, „tipo ir į gatvę taip rengtis?“, „kas čia per ****“ ir visi kiti, panašaus tipo, komentarai gula kiekvieną kartą medijose pasivaidenus šiai, „Ciklopais“ pavadintai, kolekcijai.
Svarbų akcentą noriu uždėti tame, jog tai, kas matoma dizainerių kolekcijose, NĖRA skirta kasdieniniam vilkėjimui. Tai nėra greitoji, š̵l̵a̵m̵š̵t̵i̵n̵ė̵, mada, kurią galim aptikti kiekvienam prekybcentry. Aš, asmeniškai, į visiškai visas podiumų kolekcijas žiūriu kaip į metaforas ir mūsų realaus gyvenimo aktualijų interpretacijas. Nei viena kolekcija negimsta „iš lempos“. Viskas prasideda nuo minties, idėjos ir koncepto. Viskam yra pagrindimas.
Neteigiu, jog visiškai viskas, kas kuriama ir demonstruojama man yra prie širdies, bet, atmetus patinka nepatinka asmeniškumus, lieka blaivus požiūris į skirtingų žanrų kūrybą. Toks požiūris, kuris leidžia pamatyti kūrinio esmę, tikrumą ir kūrusiojo gylį.
KOLEKCIJA
Rick Owens 2016 m. pavasario/vasaros kolekcija, simboliškai gavusi „Cyclops“ pavadinimą (įdomus momentas, žinant, jog dizaino plotmėj NIEKAS nėra atsitiktinai: anot mitologijos, „ciklopų vardas galų gale tapo jėgos ir galios sinonimu“). Kolekcija, iš kurios 42 modelių, 12 jų ant savęs turėjo primontuotas „moteris-kuprines“ aka „žmones kaip aksesuarus“. Kolekcija, susilaukusi galybės „wtf“, nors, esminis R. Owens įkvėpimas čia buvo.... moterų tarpusavio ryšys. Hiperbolizuota? Taip. Ekscentriška? Taip. Provokuoja ir trigger’ina? Oooo taip. O bet nes tačiau...
Dizainerio žodžiais, „ši kolekcija yra įkvėpta bendrystės. Ji susijusi su rūpesčiu, palaikymu, seseryste/motinyste. Moterys augina moteris. Moterys tampa moterimis. Ir, žinoma, moterys palaiko moteris.“ Mano kuklia nuomone, ši kolekcija yra GERIAUSIAS moteriškos jėgos, stiprybės ir bendrystės vizualas. Taip, galbūt per brutaliai ir specifiškai išreikštas, bet, akivaizdžiausias. Man patinka tai, jog šioje kolekcijoje nėra tų visų pseudo-švelnios-moteriškos-moters blizgučių (žinoma, apart to, jog tai, ką matom čia, yra ir R. Owens stilistinis braižas). Man apskritai patinka visas tas lytiškumo nebuvimo faktas kiekviename modelyje. Tai tik pagrindžia faktą, jog stiprybės esti kiekviename iš mūsų.
Iki pat paskutinio kolekcijos modelio buvo išlaikyta ta pati žinutė ir intencija. Pastarasis, aprėdytas, iš pažiūros, paprastu komplektu, savy talpino įvairius karabinus, virveles ir kitus supančiojimus, idant parodyti, jog moteris, nepaisant savo amžiaus, rasės, fizinio ar psichologinio pajėgumo, socialinio ar finansinio statuso, yra pasiruošus bet kada padėti kitai moteriai. Net jei tai reiškia tįsti ją ant pečių. Tiesiogine žodžio prasme. Kiek tame tikrumo! Kiek tame ryšio! Kažkaip ir pirmo įspūdžio kolekcijos brutalumas prasmenga tame..
Visgi, jei juokinga žiūrėti į visas tas diržais apkabinėtas „kuprinines“ moteris, visą tai galima interpretuoti kaip motinos ir dukros ryšio vizualizaciją. Tiksliau, itin metaforiškai interpretuotą ryšio vizualizaciją. O tada dar ir pasaulėžiūra lengvai transformuojasi.
SESERYSTĖS SIMFONIJA
Visgi, grįžtant prie bendrystės (arba, kaip kad įvardino pats dizaineris - “seserystės simfonijos”) ir viso šito moterų-kuprinių koreliacijos reikalo: įsivaizduokit, kad jūsų draugei, sesei, mamai ar kitai moteriškumo išraiškai reikia jūsų pagalbos. Ką darot? Pirma įvertinat pastarosios pajėgumus, jos išvaizdą, jos gyvenimo būdą ir/ar pasirinkimus, ir tik tada šokat į pagalbą? Ar, tiesiog, elgiatės pagal kylantį instinktą suteikti pagalbą?
Aš šią kolekciją interpretavau taip, jog nepaisant moterų skirtumų (aukšta, žema, liekna, apkūni, gležna ar raumeninga, blandynka ar ryžikė), “visos moterys yra stiprios. net ir tos, kurios to dar nežino”. Taip, stiprybė NĖRA tik apie fizinį pajėgumą. Stiprybė yra apie leidimą sau būti savimi. Su visais visais pričiūdais. Apie buvimą tikra. Apie leidimą gyventi sau, ir leidimą gyventi kitai. Ir, žinoma, jei reikės, stiprybė padės tą moterą panešiot kaip kuprinę (fiziškai, psichologiškai ar dvasiškai).
Mano suvokimu, stipri moteris nepabijos “išduoti” savo trapaus moteriškumo, jei pakels (tiesiogine ir perkeltine prasmėmis) kitą moterį. Stipri moteris nebemato prasmės kažkam kažką įrodinėti ar įtikinėti. Stipri moteris tiesiog yra savo buvime ir jai nereikia ieškoti papildomos etiketės, kaip gynybinio skydo. Jos stiprybė yra tik ją pačią išryškinantis fonas, pabrėžiantis susiformavusios asmenybės bruožus.
“Visos moterys yra stiprios. Net tos, kurios to dar nežino.”
TRUMPAI
Pabaigai, - trumpas reziumė.
Kolekcija, vizualiai kalbanti apie moterišką jėgą. Pasitikėjimą. Šių dienų popsu betampančią seserystę. Visos jungiasi tarpusavy (tiesiogine ir perkeltine prasmėmis). Visos tvirtos. Visos tikros. Jau nekalbant apie tai, kiek fizinio pasiruošimo ir ištvermės manekenėms reikalavo pats pasirodymo (ir pasiruošimo) procesas. Kolekcija, kalbanti ne apie klišinę bendrystę ir „stiprių moterų“ kultą. O apie visapusišką tikrumą. Kad ir koks jis brutaliai juokingas ar keistai išreikštas bebūtų.
Ir tai neturi nei tikti, nei patikti, nei kelti susižavėjimo. Mada yra vizuali, kūrybinė priemonė, padedanti pamatyti pasaulio aktualijas. + nuostabus priminimas, jog ne viskas yra taip, kaip mums atrodo iš pirmo žvilgsnio :)
„This was theater, this was poetry, this was a statement.“
-Eska Mtungwazi.
Visą R. Owens kolekciją galite pamatyti čia.
P A M Ą S T Y M U I
Kokios mintys kyla žvelgiant į kolekcijos nuotraukas? Kokie minčių virsmai aplanko perskaičius josios aprašymą? Kiek bendrystės metaforiškumo įžvelgi?
Padiskutuokime!